Rádce
Co dělat v případě úmrtí našich blízkých
Pokud nám zemře někdo blízký, je přirozenou reakcí bolest a smutek. Ve chvílích nejhlubšího zármutku je ovšem nutné zařídit mnoho věcí spojených s pohřbem. Přinášíme vám několik rad, které vám pomohou je vyřešit co nejsnáze.
1. Pokud váš blízký zemře doma, volejte jeho praktického lékaře nebo lékařskou službu první pomoci (pohotovost). Pokud to z nějakého důvodu není možné, vytočte linku 155 (zdravotnická záchranná služba). Zde je třeba oznámit, že se jedná o úmrtí. Neexistuje žádná časová lhůta pro zavolání lékaře, není tedy nutné vše vyřizovat okamžitě.
2. Před příjezdem lékaře si – je-li to možné – připravte občanský průkaz zesnulého, jeho kartičku pojištěnce, rodný a oddací list, případně lékařské zprávy.
3. Přivolaný lékař vystaví List o prohlídce mrtvého (takzvaný ohledací list), bez něhož se nemůže uskutečnit převoz zemřelého. Originál si odveze, vy dostanete několik kopií pro pohřební službu.
4. Zavolejte vámi vybranou pohřební službu (mnohé fungují nonstop). Před jejím příjezdem můžete zesnulého obléci do šatů na pohřeb, nebo vhodný oděv pouze připravit a nechat převlékání na pracovnících pohřební služby.
5. Pokud lékař z nějakého důvodu nařídí pitvu a tělo zesnulého odveze jiná, než vámi vybraná pohřební služba, dostanete od ní informaci, kam jej převáží a lístek s kontaktní adresou a telefonem. Kontakty předáte vámi vybrané pohřební službě. Převoz na pitvu hradí zdravotní pojišťovna.
6. Pokud váš blízký zemřel v nemocnici, domově důchodců nebo léčebně dlouhodobě nemocných, vystaví ohledací list příslušný ošetřující lékař. Pracovníci tohoto zařízení vás pak informují o úmrtí. Výběr pohřební služby je na vás.
7. Pro sjednání pohřbu potřebujete svůj občanský průkaz, občanský průkaz a rodný list zemřelého (pokud je máte k dispozici), případně občanský průkaz jeho partnera (žije-li) a oddací list. U dětí mladších 15 let je třeba rodný list a občanské průkazy rodičů.
8. Pohřební služba za vás může kromě samotného pohřbu zařídit takzvaně na klíč mnoho dalších souvisejících služeb: parte, květiny, řečníka, hudbu, smuteční hostinu, dopravu pozůstalých atd. Pohřeb se obvykle koná do jednoho týdne od úmrtí.
9. Po pohřbu je nutné zařídit řadu praktických věcí spojených s různými závazky zesnulého (smlouvy apod.). Nejprve je třeba vyřídit úmrtní list. Ten vydává matriční úřad, v jehož správním obvodu váš blízký zemřel. Je k tomu třeba doložit občanský průkaz zemřelého a jeho rodný či oddací list. Vše za vás případně může zařídit pohřební služba. Vystavený úmrtní list obdržíte poštou.
10. Na sociálním odboru obce s rozšířenou působností můžete požádat o pohřebné. To náleží člověku, který vypravil pohřeb nezaopatřenému dítěti, nebo byl rodičem nezaopatřeného dítěte, a to za podmínky, že zemřelý (s výjimkou mrtvě narozeného dítěte) měl ke dni úmrtí trvalý pobyt na území ČR.
11. Žádosti o přiznání vdovského, vdoveckého či sirotčího důchodu vyřizuje Česká správa sociálního zabezpečení. Předkládá se občanský průkaz (u cizinců pas či povolení k pobytu), úmrtní list zesnulého, oddací list (při žádosti o vdovský/vdovecký důchod), rodné listy pozůstalých dětí (při žádosti o sirotčí důchod) a potvrzení o studiu (při žádosti o sirotčí důchod, pokud již dítě dokončilo povinnou školní docházku).
12. Notáře pro vyřízení dědictví vám přidělí soud a kontaktuje vás sám.
13. Odevzdat byste také měli řidičský průkaz zesnulého (dopravnímu inspektorátu), průkaz pojištěnce (příslušné zdravotní pojišťovně), cestovní pas a občanský průkaz (obci s rozšířenou působností nebo matričnímu úřadu) a vojenskou knížku (vojenské správě).
Nejčastější dotazy
-
K čemu slouží web Vzpomínej.cz?
Webové stránky Vzpomínej.cz jsou pietním místem pro uctění památky našich nejbližších. Můžete zde kondolovat pozůstalým, zapálit virtuální svíčku, vytvořit zesnulému hvězdu na obloze či nahrát fotografii, kterou připomenete jeho život. Vlastní vzpomínku můžete zadat prostřednictvím nejbližší redakce regionálního Deníku.
-
Jak mohu zadat vzpomínku?
Pro zveřejnění vzpomínky prosím kontaktujte příslušnou redakci regionálního Deníku. Kontakt naleznete po zvolení vybraného regionu. Se zadáváním vám pomůže vyškolený zaměstnanec. Vzpomínka bude zveřejněna jak v tištěném Deníku, tak na těchto stránkách.
-
Jak mohu upravit vzpomínku?
Vzpomínku může upravovat pouze ten, kdo její zveřejnění zadal v redakci regionálního Deníku a registroval se na těchto stránkách.
-
Přidal jsem ke vzpomínce vzkaz, ale nevidím ho. Co mám dělat?
Každý vzkaz prochází pečlivým schvalováním, abychom předešli nevhodným příspěvkům. V případě schválení bude zobrazen do 24 hodin od vašeho zadání.
-
U vzpomínky jsem zapálil pietní svíčku, ale nevidím ji. Co mám dělat?
Každý text pod zapálenou svíčkou prochází pečlivým schvalováním, aby se v něm neobjevily nevhodné vzkazy. V případě schválení bude svíčka zapálena do 24 hodin od vašeho zadání.
-
Rozsvítil jsem hvězdu, ale nevidím ji. Co mám dělat?
Každý text pod rozsvícenou hvězdou prochází pečlivým schvalováním, aby se v něm neobjevily nevhodné vzkazy. V případě schválení bude hvězda rozsvícena do 24 hodin od vašeho zadání.
-
Nemohu se přihlásit, co mám dělat?
Překontrolujte správnost svého přihlašovacího jména a hesla. Pokud jste heslo zapomněli, postupujte podle pokynů po rozkliknutí odkazu "Zapomněl jsem heslo", který najdete v pravém horním rohu (černá lišta) v okénku „Přihlášení“.
-
Zapomněl jsem heslo, co mám dělat?
Pokud jste zapomněli heslo, postupujte podle pokynů po rozkliknutí odkazu "Zapomněl jsem heslo", který najdete v pravém horním rohu (černá lišta) v okénku „Přihlášení“.
-
Můj vzkaz byl zamítnut, co mám dělat?
Pokud byl váš vzkaz zamítnut, nesplňuje podmínky pro uveřejnění na webových stránkách Vzpomínej.cz.
-
Nemohu najít vzpomínku.
Vzpomínka se na webu objeví v den jejího vydání v regionálním Deníku. Pokud ji ani poté nemůžete nalézt, kontaktujte příslušnou redakci.